Reference

Od klientů a frekventantů kursů …

… z workshopu

Milá paní magistro,

absolvovala jsem u Vás již několik kurzů muzikoterapie – a za všechny Vám moc děkuji! Každý z nich byl pro mě velmi přínosný a dodal mi nejen spoustu podnětů do praxe s klienty, ale zejména měl velký vliv na můj osobnostní rozvoj. Prožitky z muzikoterapie byly vždy příjemné a intenzivní – pokaždé jsem, a dle sdílení ve skupině, nejen já, pocítila obrovský příval energie a životní radosti.

Inspirativním zážitkem byla i Vaše práce se skupinou. Vždy jste dokázala vytvořit bezpečné prostředí plné důvěry a přátelskosti. Můj velký dík Vám patří i za Vaší ochotu zodpovídat naše dychtivé otázky ohledně muzikoterapie a za otevřené předání know how Vaší metody a zkušeností z praxe.

Mockrát Vám za vše děkuji! Těším se na Vaše další kurzy a workshopy a přeji Vám příznivé podmínky pro Vaší práci a ať se Vám vše daří!

Mějte se hezky,

Petra Zdeňková

… z kurzu

Cyklus čtyř seminářů muzikoterapie s Markétou Gerlichovou v prostorách denního stacionáře pražského Rehalbu byl osvěžujícím vytržením z každodennosti. Kurz mi dodal chuť aktivně se pustit do podnikání nových věcí ve vlastním životě, začít znovu z plna hrdla zpívat či se vrátit se k pozapomenutému poslechu vážné hudby. Přicházela jsem na semináře veskrze znavená a odcházela plna energie a obohacujících prožitků ze setkání s muzikoterapií a zajímavými lidmi. Markéta přehledně seznamuje s podstatou a základy muzikoterapie, předkládá možnosti práce s tělem, rytmem, hlasem, dává účastníkům na sobě samých zakusit doteky vlivů hudby a různých muzikoterapeutických technik a relaxačních cvičení. Je ochotná odpovídat na všetečné dotazy, vstřícně přistupuje i ke změnám či rozšíření daného programu, které si frekventanti sami vyžádají. Člověk nepochybuje, že kurz vede odbornice, pro kterou získané znalosti a zkušenosti jsou cestou k dalším znalostem a zkušenostem. Pravděpodobně i proto tyto kurzy pořádá – setkávání s lidmi při těchto kurzech jsou pro ni při její zajímavé, ovšem jistě nelehké práci snad také inspirativní a povzbuzující.

Nyní se chystám na Markétiny semináře znovu. Tentokrát jde o kurz, při němž se bude po šest podvečerů scházet uzavřená skupina několika lidí, která bude pracovat na společných tématech. Oproti předchozímu kurzu budou tedy tyto semináře více o práci s vlastním nitrem a vlastními problémy. Těším se už teď, že si při muzikoterapii zase trochu „dobiju baterky“. A jsem zvědavá, co nového se dozvím o sobě.

Zuzana Ježková

Na muzikoterapii jsem začala chodit s tím, že znalosti uplatním na kurzu se seniory a budu se snažit pochytit co nejvíc informací. Ale po prvním setkání jsem si uvědomila, jak prospívá i mně samotné, jak mě vtahuje a užívám si ji. Pomocí nástrojů vyjadřuju něco, o čem by mě nenapadlo v běžném životě přemýšlet. Hraju si a měním role. Proč si nevyzkoušet být na chvíli král nebo poddaný, vžít se do smutku i radosti. Jako děti jsme to měli tak rádi – hrát si na „jako“. Kam se to vytratilo? Ale ne, ono to je v nás pořád, jen jsme se začali stydět.
Je úžasné zažít radost z tvoření. Hraju na nástroj, ačkoliv nemusím umět jedinou notu, maluju, přestože jsem štětec držela naposled v ruce před dvaceti lety, tančím, i když jsem do tanečních nechodila. To je takový ventil, který bych přála zažít každému!

Je úžasné tvořit a nebýt za to kritizován. Hraju, maluju, tančím, tak jak se v danou chvíli srdci zachce. Nic není špatně nebo dobře. Je to prostě NĚJAK. Je to nádherný pocit svobody a zároveň pocit, že někam patřím. Ostatní ze skupiny naslouchají mně a já naslouchám jim.

Na společně prožité dny budu vždycky ráda vzpomínat.
Díky moc.

Dana Šilhánková

Milá Markéto,
píši pár řádek o mém „Setkání s muzikoterapií“. Jsem učitelka ve speciální škole, kde pracuji s těžce postiženými dětmi. V loňském roce jsem se přihlásila do Tvého kursu a šla jsem „zkusit“, jaký kurz bude a jak mne obohatí v životě a co mi dá do další školní práce. Výsledek předčil mé očekávání.
Jsi zkušená terapeutka, která mě i ostatním krásně muzikoterapii přiblížila. Předala jsi nám mnoho poznatků, nabízela k prožití různé aktivity, relaxace… Mohli jsme vše vyzkoušet, prožít. Zpívat, hrát na nástroje, malovat, tančit, poslouchat hudbu, prostě se uvolnit…Do ničeho jsi nás nenutila… Každou lekci jsem si užila spolu s ostatními a vždy se vracela s novou inspirací, nabitá novými zkušenostmi a hlavně plná energie a pohody.
Velice jsem uvítala pokračovací kurz na jaře v letošním roce. Opět jsem se ráda zúčastnila a vždy se těšila na další setkání. Jsem moc spokojená a s potěšením budu o Tvých kurzech a workshopech ostatním vyprávět a předávat jim své zážitky. Přála bych si, abych se zase s Tebou, hudbou a dalšími nadšenci potkávala. Jsou to chvíle, které jsou velmi příjemné a milé…

Děkuji. Marcela Talácková

Nevím jestli by mě pro muzikoterapii nadchl někdo jiný tak jako jsi to dokázala ty, Markéto. Když jsem před lety pošilhávala po výcviku, kdosi mě přivedl na tebe. Myslím, že té, dnes zapomenuté, duši budu po zbytek života neskonala vděčná, že jsem hned napoprvé měla tak obrovské štěstí potkat tu z nejlepších ve svém oboru. Věř, že ponesu tvůj odkaz důstojně, hrdě a budu ho šířit dál. Skrz hudbu otevírat lidské duše, uzdravovat jejich trápení a ukazovat jak dokáže být život krásný a magických za všech okolností, když je plný hudby, zvuků, rytmů i vzácného ticha.

Děkuji za to. Daniela Enström

Milá Markéto,

chtěla bych Ti moc poděkovat za několik krásných víkendů strávených společně na Cestě k harmonii. Je mi nesmírně líto, že zatím má tato cesta pouze 4 bloky. Jakmile bude prodloužená cesta o další etapy, hlásím se už nyní.
Během putování s Tebou jsem se naučila spoustu zajímavých věcí, technik a metod. Přiblížila jsem se zase o něco více sama k sobě a vždy jsem se společně s celou partou úžasných lidí (v čele s tebou) dokázala zastavit, sdílet, dávat i dostávat a bylo mi neuvěřitelně fajn.
Jsi skvělý člověk a s láskou děláš svoji práci. Hluboce jsi mě inspirovala a já nepřestanu být vděčná za to, že mi tě osud přivedl do mé „cesty k harmonii“.

Děkuji za vše! A upřímně se těším na jakákoliv další setkání.

Jindra Bartošová

… z kurzu i workshopu

Pracuji jako učitelka mateřské školy a kurzů a workshopů Markéty Gerlichové jsem se začala účastnit především proto, abych poznala něco nového, seznámila se s možnostmi muzikoterapie, načerpala nové nápady a inspiraci pro svou práci s dětmi. To vše jsem na kurzech Markéty Gerlichové našla a odnesla si i spoustu praktických zkušeností. Měla jsem možnost vnímat lektorkou pečlivě vybíranou krásnou hudbu, vyzkoušet si vždy v pěkném prostředí, pohodové atmosféře a v příjemné skupině lidí spoustu praktických cvičení, například na vnímání prostoru a zvuku, nejrůznější hry spojené s hudbou, hrou na tělo, hrou na širokou paletu hudebních nástrojů, hry s pohybovým, dramatickým i výtvarným vyjádřením, které se dají přizpůsobit každé věkové skupině. Poznala jsem, že v muzikoterapii lze pracovat s dětmi bez mimořádného talentu a jsou přímo nadšené. Poznávají, že mohou být samy sebou, vnímat se jako jedinečné bytosti se svým subjektivním světem, mohou se vyjadřovat i jiným způsobem než verbálně, takže se mi tento způsob práce osvědčil i s dětmi, které mají problém s komunikací.

V dnešní uspěchané době, kdy je duchovní stránka člověka spíše opomíjena, výuka ve školách spíše vědecká, zaměřená především na vědomosti, vztahy v rodinách problematické a převládají snahy po uspokojování zejména materiálních potřeb jsou kurzy Markéty Gerlichové balzámem na duši. Pro mě je to vždy velmi příjemně a zároveň i užitečně strávený čas, skutečná „terapie pro duši“. Proto se dál účastním kurzů Markéty Gerlichové již zejména kvůli sobě. Ten pozitivní náboj a psychická pohoda, kterou si vždy odvážím určitě stojí za to.

Radomíra Pelková

Comments are closed.